Medya Planlama ve Satın Alma

Pazar, sektör, rakip araştırmaları ve sizin ihtiyaçlarınıza özel hazırladığımız strateji doğrultusunda markanıza en uygun medya planlama ve satın alma hizmetlerini sunuyor, en doğru hedef kitleye, en doğru mecralarda ulaşmanıza odaklanıyoruz. 
Ana akım mecralardan, çeşitli konularda özel yayın yapan niş mecralara kadar geniş bir yelpazedeki yayıncılarımız ile yakın iletişimimiz ve geniş ticari hacmimizin de sağladığı avantajları müşterilerimiz için “maksimum fayda” mottomuzla sunmaktan büyük keyif alıyoruz.

Sabit Yayınlar

Sabit yayınlar ile ana akım veya belirli konularda yayın yapan mecralarda marka bilinirliğinizi ve/veya elde ettiğiniz dönüşleri maksimuma çıkartma amacıyla akıllı kampanyalar planlıyoruz. Markanıza üst düzey tanınırlık, prestij ve değer katacak tüm mecralarda,  en doğru reklam formatlarını sizin için en uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla satın alıyoruz. 

Kitle Hedefleme

Sadece performans pazarlama kanallarında değil, bir çok bağımsız mecra özelinde sunduğumuz kitle hedefleme (audience targeting) fırsatlarını duymadan kampanyalarınızı başlatmayın. Kendi mecralarının kullanıcı datasını kategorize edip çeşitli sektörler, ilgi alanları, içerik alışkanlıklarına göre anlamlandıran iş ortağı yayıncılarımızla  yaptığımız özel anlaşmalar ve entegrasyonlarla sizi hedeflerinize en doğru şekilde, uygun fiyatlarla taşıyacak  akıllı medya satın almaları gerçekleştiriyoruz.

Her türlü sorunuz ve bilgi talebiniz için lütfen bize ulaşın. Merak ettiğiniz konularla ilgili uzmanlarımız sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.

Medya Planlama Nedir?

Medya planlama; markaların geliştirmiş oldukları pazarlama ve iletişim kampanyalarını hedef kitlelerine hangi mecra üzerinden, ne zaman ve nasıl duyuracaklarının planlanmasına verilen genel isimdir.
Markanın sunmuş olduğu brief doğrultusunda ulaşılmak istenen hedef kitleye yönelik stratejiler uygun siteler, mecralar ve yayın modelleri seçilerek belirlenir.  

Bir medya planlamasında öncelik pazarlama ve reklamdır. Hedeflenen amaçlara ulaşmak için, medyanın bizlere nasıl yararlı olacağını belirlemek, planlamanın sağlıklı yürütülebilmesi için gerekli unsurlardandır. 

Medya planlama bir reklam kampanyasının ne zaman ve nerede kullanılması gerektiğini belirleyen çalışmalardan oluşur. 

Medya Planlaması Nasıl Yapılır?

Medya planlaması yaparken, dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelik, verilmesi beklenen mesajların doğru seçilmesi ve hedef kitlenin belirlenmesidir. Bir markayla ilgili en çok reklam mesajını, en doğru tüketiciye, en ekonomik bütçe ile ulaştırmayı hedefler.

Medya planlaması, bir ürünün veya hizmetin pazarlamasını etkili kılan araçların başında gelir ve bir reklamın doğru iletişim araçları kullanılarak hedef kitleye en etkili biçimde ulaşmasını sağlar.

Medya planlama yapılırken öncelikle reklamı yapılacak ürün veya hizmet hakkında araştırma yapılarak kapsamlı bilgi edinilir. Daha sonra hedef tüketici kitle belirlenir ve bu kitlenin özellikleri tespit edilir. Tüketici hedef kitle sosyolojik ve psikolojik açıdan iyi analiz edilmelidir. Hedef kitle ve ürün veya hizmet arasındaki ilişki ve hedef kitlenin özelliklerinin iyi belirlenmesi reklam kampanyasının başarıya ulaşması açısından kritiktir.

Günümüzün dijital dünyasında birçok sektör gibi reklamcılıkta da dijitale düşen pay günden güne artmaktadır. Ancak,  geleneksel mecralar da bir şekilde varlıklarını evrilerek sürdürmektedir. Bu noktada mesajın 360 derece yayılması için televizyon, gazete gibi konvansiyonel reklamcılık mecraları da kampanyanızın büyüklüğüne ve kapsamına göre önemini sürdürmektedir.

Tüm bunların yanında Instagram, YoutubeFacebook, X (Twitter) gibi sosyal ağların kullanıcı sayısı ve kullanımı artmakta ve bu mecralar geleneksel mecraların sunabileceğinden çok daha fazla hedefleme imkanı, deneyim ve çeşitlilik sunmaktadır.

Her halükarda medya planlama ve  satın alma yapılırken, markanızın mesajını iletebileceğiniz tüm kanalları ve dinamiklerine göre tek tek ele almanız gerekir.